Oynanma Sayısı: 42

Ateş ve Su

Ateş ve Su Oyna

Devir değişti ve artık çocuklar bilgisayar başında iki kişilik oyunlar oynayarak eğlenebiliyorlar. Ateş ve su oyunu ise bu oyunların başında gelmektedir. Oyun yapı itibari ile flash bir oyun olarak geçmektedir. Ana amacı ise ateş ve suyu gitmeleri gereken kapıya ulaştırmaktır. 36 bölümden oluşan ateş ve su her bölümde farklı bir heyecan yaratarak çocukların ilgisini çekmesinin yanı sıra, sadece çocukların değil yetişkinlerin de ilgisini çeken ve zevkle oynanan bir oyundur.

 

Ateş ve Su Oyunun Hikayesi

Gezilen her yerin, yaşanılan her toprağın hikayesi olduğu gibi ateş ve su oyununun da bir hikayesi bulunmaktadır. İngilizce ismi ‘Fireboy’ ve ‘Watergirl’ olan oyun karakterlerimiz hayatlarının büyük bir bölümünü birlikte geçirmiş iki kardeştir. Birlikte yaşadıkları bu dönemde ikisi de birbirlerine sevgi ile yaklaşmış ve aralarındaki bağ gittikçe güçlenmiştir. Fakat yapı itibari ile birbirlerinden çok farklı oldukları için herkes onların hiçbir zaman birlikte olamayacaklarını düşünmüşlerdir. Ateş ve su birbirini yok edecek güce sahip olması sebebi ile herkesin bu düşüncesi karşısında onlar, birlikte olabilmek adına büyük bir mücadele vermek zorundadırlar. Bu iki farklı dünyayı tek bir dünya yapabilmeleri için birbirlerinin güçlerine ihtiyaçları vardır. Onları ayıran bu özellikler aslında birlikte yaşayabilmelerine yardımcı olacaktır. Örneğin: bir su birikintisi ile karşı karşıya geldikleri zaman su, ateşe yardım edecek ve bu sorunu beraberce aşacaklardır. Tüm bunların ardından kısa bir zaman içerisinde herkesten uzakta yaşamaya karar veren bu iki kardeş kötü bir büyücü ile karşılaşır.

Bu kötü büyücü ateş ve suyun çevresinde bulunan köylere zarar vermeye başlar. Oyunun asıl hikayesi ise bundan sonra başlamaktadır. Köylülere yardım etmek isteyen ateş ve su, kötü büyücüyü ortadan kaldırmayı akıllarına koyarlar. Fakat büyücü onları en kötü anlarında kapana kıstırır ve belli bir süre için esir tutar. Ateş ve su belli bir süre büyücünün esiri olduktan sonra güçlerini kullanarak kaçmayı başarsalar dahi büyücünün farklı planları gün yüzüne çıkar. Büyücü onları esir tuttuğu sırada köyleri ve orada yaşayan köylülere çok kötü şeyler yapmış ve onları korkutmuştur. Ateş ve suyun bu durumda düşündükleri tek şey köyleri ve köylüleri bu kötü büyücünün elinden kurtarmak olmuştur.

İlk işleri köye gidip köylülere onların yanında olduklarını söylemek olsa da köylüler büyücüden çok fazla korktukları için ateş ve suya inanmamışlar. Tüm bunlara rağmen kararlarından geriye dönmemişler ve büyücüyü yakalamak için yola koyulmuşlardır. Yolda karşılaştıkları tüm engelleri aşmışlar ve tam büyücüyü yakalayacakken büyücü onları farklı bir dünyaya ve farklı bir maceranın ortasına atmıştır. Büyücü ateş ve suyu farklı bir dünyaya atmasına rağmen kişilikleri hiçbir zaman değişmemiş. Oyun içerisinde de birbirlerine her zaman yardım etmişlerdir.  Oyunun hikayesi hakkında bilgi verdikten sonra akıllarda birkaç soru canlanıyor. Peki, oyun nasıl oynanıyor? Oyunun farklı serileri var mı? Oyunun sonu nasıl bitiyor?

Aşağıda bu soruların cevapları hakkında bilgi vereceğiz.

 

Ateş ve Su Oyunları
Ateş ve Su 1

Nasıl oynanır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi birlikte bir yaşam sürmek isteyen ateş ve suya yardım etmek ve onları ulaşmak istedikleri kapıya ulaştırmak oyunun ana amacı. Oyunu oynarken ateşi hareket ettirebilmek için yön tuşlarını, suyu hareket ettirebilmek için ise W, A, S ,D tuşları kullanılmaktadır. Ateşi hareket ettiren yön tuşlarından olan yukarı tuşu, ateşi zıplatmak ve onu yukarıya ulaşabilmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Ateş, yukarıya ulaştığında ise hareket edebilmesi ve yoluna devam edebilmesi adına yön tuşları ile (sağ ve sol) yönlendirmek gerekmektedir.

Sağ tuş, ateşi ileri götürürken sol tuş ise geri götürür. Suyu hareket ettirebilmek için ise yukarıda bahsedilmiş olan W, A, D tuşları yardımı ile yapılmaktadır. W tuşu, suyu zıplatır ve yukarı bölmelere taşır. Ateşte olduğu gibi suyu da W tuşu yardımı ile zıplattıktan sonra yoluna devam edebilmesi adına ileriye ya da geriye hareket ettirilmesi gerekmektedir. Suyun ileriye gidebilmesi için D tuşuna, geriye gidebilmesi için ise A tuşu kullanılmaktadır. Bu tuşlar ile ateş ve suyun karşısına çıkan engelleri rahatça aşarak onları gitmeleri gereken kapıya rahatça götürebilirsiniz. İki kişilik bir oyun olduğu için unutulmaması gereken hassas bir nokta bulunmaktadır. Ateş ve su birlikte hareket etmeli, aşmaları gereken engelleri birlikte aşmalıdırlar.

Eğer ateş ya da su herhangi bir engeli aşamaz ise gitmeleri gereken kapıya ulaşamayacaklardır. Bunun olmaması adına ateş, suya su, ateşe yardım etmelidir. Oyunda var olan turuncu renk ateşi, açık mavi renk ise suyu temsil etmektedir. Oyun içerisinde bulunan çukurlar ateş ve su için engel teşkil eder. Turuncu renkte olan çukur ateş için açık mavi olan çukurlar ise su için tehlikesiz alan olarak tasarlanmıştır. Bu çukurları kolayca geçebilmeleri birbirlerine yardım etmekten geçer.

Bunun yanı sıra her ikisi için de oluşturulan bir çukur bulunmaktadır. Bu çukur yeşil renktedir. Bir sonraki bölüme geçebilmeleri için tüm engelleri geçmeleri gerekiyor. Ayrıca oyun içerisinde var olan ve toplanması gereken elmaslar mevcuttur. Ateş, kırmızı elmasları toplarken su ise açık mavi elmasları toplamalıdır. Bölümün bitmesi için gerekli olan kapının açılması ise her ikisinin de elmasları topladıktan sonra aynı anda kapının önünde olmasından geçmektedir. 

Ateş ve Su Oyunu Temaları

Aynı zamanda oyunun iki farklı teması bulunuyor. Kendi içerisinde kış ve yaz temalarını barındıran su ve ateşin kış temasında bazı farklılıklar mevcut. Bu farklardan ilki kış temasında su, buzlarda yavaşlarken ateş hızlanır. Bu durum sadece yerlerde kar varken ortaya çıkmaktadır. İkinci fark ise mevsimin kış olmasından kaynaklı makinelerin suları buz haline getirmesi. Bu durum sadece oyun içerisinde var olan görselleri değiştirmiştir.

Bu iki tema dışında ilerleyen bölümlerde zorluk derecesi değişmekte ve oyun giderek zor bir hale gelmektedir. Bazı bölümler karanlıkta yani gece oynanır ve oyuncular sadece önlerini görebilecek kadar bir aydınlıkta oynamaya çalışırlar. Diğer bölümlerde ise karakterler ışınlanabilir hale gelmekte ve bu durum oyunu daha da karmaşıklaştırmaktadır. Ateş ve su oyunları, bilgisayar ortamında çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri zeka ve macera oyunudur. Çocuklar kendi aralarında eğlenirken, zorlu maceraların üstesinden nasıl geleceklerini öğrenirler.

Tüm bunların dışında birliktelik kavramını ve birlikte hareket edebilmek gibi kavramları oyun içerisinde kavrarlar. Aslında yukarıda da belirtildiği gibi çocukların severek oynadığı su ve ateş oyunu sadece çocuklara yönelik değil yetişkinlerin de severek oynadığı bir oyundur. Sitemizde ateş ve su oyunlarının tüm bölümlerini bulabilir ve severek oynayabilirsiniz.

 

Oyunun sonu nasıl bitiyor?

Daha oyunu oynamayanlar için bu bölüm ipucu niteliğinde. Eğer oyunun sonunu öğrenmek oyuna karşı olan merak duygunuzu kötü etkileyecekse okumamanızda fayda var. 32 bölümden oluşan ve iki farklı karakterin farklı maceralarını içerisinde barındıran ateş ve su oyununun sonu, oyunu bitirenler tarafından hüzünle karşılanıyor. Çünkü oyunun sonunda ateş ve su birbirlerine sarılıyor ve sarıldıkları anda buharlaşarak kayboluyorlar. Bu hüzünlü sona rağmen oyun, oyunu sevenler tarafından tekrar tekrar oynanıyor.